Bylinkáreň Sekierska dolinaVítame Vás v našom bylinkovom mini raji. S bylinkami sme v Ekome začali pred pár rokmi, kedy sme zbierali len pre našu potrebu, ale ich zdravotné účinky nás tak uchvátili, že sme sa s nimi chceli podeliť aj s našimi zákazníkmi a dnes máme v našej zásobe už 45 druhov a o ďalších sa stále učíme. 
Všetky bylinky sú ručne zbierané a sušené tak, ako to robili generácie pred nami. Z každej byliny sa snažíme vyťažiť čo najviac, preto sú v našej ponuke nie len sušené zmesi na čaje, ale aj tinktúry, oleje, sirupy, džemy a medy. 
Všetky produkty sú robené v závislosti na období zberu bylinky, preto nie je stála ponuka všetkých produktov, ale iba do vypredania. Naše tajomstvo? Vo všetkom trochu lásky

Z okolia

Bylinky zbierame z okolia Sekierskej doliny a stredného Slovenska, pretože veríme že práve lokálne ingrediencie sú najlepšie pre naše produkty. A Slovensko je našťastie zlatá baňa na zdravé bylinky. Treba len vedieť kedy, kde a ako. 

Bez chemikálii

V našich produktoch nenájdete žiadne chemikálie, všetko je robené z prírodných produktov a spracované tak, aby ste dostali časť pravej prírody v čajovom sáčku, alebo flaštičke.

Podľa receptov našej "starkej"

Kto už vie lepšie ako naše staré mamy? Ony majú tie najoverenejšie recepty. A my naše sirupy a džemy robíme práve podľa našej starkej. 

Objednanie produktov

Všetky bylinky sa dajú kúpiť v jednodruhovom balení,  v kombináciách a môžu byť namiešané aj podľa vlastného výberu.

Možnosti zakúpenia produktov sú priamo v obchodíku v Ekome, alebo cez náš E-shop

Ak by ste si priali produkt, ktorý nie je momentálne v ponuke, napíšte mail na ivana.jakobeiova@gmail.com a budeme sa snažiť Vám vyhovieť. :)


V našom obchodíku nájdete
  • Sypané čaje

  • Sirupy

  • Tinktúry

  • Lekváre

  • Oleje

  • Balíčky produktov

Tinktúra? Čo to je?

Tinktúra je výťažok(výluh) z liečivých rastlín, pri ktorom sa liečivé účinné látky získavajú z častí rastlín pomocou vysokopercentného alkoholu.

Naše tinktúry vyrábame najmä z čerstvých liečivých bylín, čo im dodáva na sile a účinnosti. Robíme tak preto, lebo účinné látky prechádzajú cez mäkké bunkové steny čerstvých rastlín oveľa ľahšie a rýchlejšie do extrakčnej kvapaliny, ako keby sme používali sušené bylinky.

Pri výrobe tinktúr používane spôsob macerácie, ktorý je jeden z dvoch farmaceuticky schválených postupov (macerovanie, perkolácia).
Macerovanie prebieha v alkohole od 40 do 70% obj. alkoholu.
Prečo tinktúra?
Alkohol obzvlášť dobre preniká rastlinnými bunkami, uvoľňuje účinné látky a extrahuje ich. Veľmi dobre sa v ňom rozpúšťajú silice, živice a účinné látky rozpustné v tuku. Všetky tieto zložky sú vo forme čaju rozpustné len čiastočne.
Taktiež pri lúhovaní čaju sa nemôže uvoľniť toľko účinných látok z
rastliny, koľko sa ich uvoľní pri macerácii tinktúry trvajúcej niekoľko dní.
Tinktúry sú určené na vonkajšie, aj vnútorné použitie podľa druhu bylinky.
 

Čo sa práve deje v Bylinkárni?

Vitamín C !

Šípky máme nazbierané, nasušené a aj spracované. Tento rok sme si dali záležať aby sme šípkovú sezónu neprepásli a vytvorili čo najchutnejšie produkty z týchto skvelých červených bobuliek. Sušili a drvili sme do čajových zmesí a varili lekvár. Zbieranie a najmä čistenie každej jednej šípky bol zdĺhavý proces, ale určite to stálo za tú skvelú jedinečnú chuť ranného chlebíku s čerstvým šípkovým lekvárom :) 

A s produktami plnými vitamínu C sme mysleli aj na vás, tak šup do nášho obchodíku


11.11.2020
 

Kompletná ponuka výrobkov

obsahuje:
  • všetky bylinky ktoré zbierame, vrátane ich účinkov a použitia
  • všetky produkty, ktoré počas roka robíme